Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mytí a pověry o vlasech

3. 6. 2009

Mytí a pověry o vlasech

 

Známe je všichni, někdo se jimi řídí, někdo jim nevěří. Jak je to s nimi doopravdy?

 

Zesílí vlasy stříháním?
Vlasy po ostříhání ani nerostou rychleji ani nezesílí. Růstová část vlasu leží hluboko v pokožce hlavy, zkrácení vlasu ji nijak neovlivní. Dobrý sestřih však dá vlasům plnější dojem.

 

Lze přes noc zešedivět?
Vlasy tvoří neživá rohovina, a ta nemůže o svou barvu přijít. Vlivem nemoci či vlivem šoku může dojít k vypadání vlasů, nové vlasy, které poté začnou růst, mají méně barviva a jsou světlejší. Nové vlasy však nevyrostou "přes noc", takže takto rychle zešedivět nelze.

 

Každodenní kartáčování udrží vlasy zdravé a lesklé.
Nadměrným kartáčováním se vlas příliš mechanicky namáhá a kutikula (svrchní vrstva vlasu) se nadmíru opotřebovává. Silný lesk vznikající při kartáčování je způsoben pokrytím celého vlasu tukem z mazového váčku. Tím je vlas více zatížen.

 

Rostou vlasy do nekonečna?
Každý den povyrostou vlasy o 0,2 až 0,5 mm, což za rok činí zhruba 15 až 17 cm. Vlasy však průběžně vypadávají a znovu rostou, takže po čtyřech až šesti letech se "porost hlavy" obnoví. Délka vlasů více než jeden metr bývá raritou.

 

Může častým mytím dojít k redukci porostu hlavy?
Vlasová cibulka je v kůži uložena dostatečně hluboko, takže je před zevními vlivy chráněna. Současná vlasová kosmetika je natolik šetrná, že si lze hlavu mýt podle potřeby, třeba denně.